ROZHOVORY

Rozhovor 8

22. února 2013 v 12:35 | Ka©ka
otaznikMáte řadu cen, která byla první? A které si nejvíc ceníte?
Ta první velká, cena Nočního proudu Českého rozhlasu, pro mě byla zásadní a motivující. Na ten den vzpomínám doteď. Bylo to v listopadu 2009 v Hotelu Ambassador na Václavském náměstí, v Praze byla velká zima. Ale měl jsem pocit, že to, co dělám, má smysl a konečně to někdo ocenil.

otaznikA která z cen je pro vás nej?
Všechny, neumím vyzdvihnout jedinou, každá má svůj příběh a smysl. Ale chci vyzdvihnout fanoušky, kteří mě podporují. Cenu Zpěváka roku TV Óčko mám díky nim!

otaznikČím teď žijete, na co se těšíte...
Finišuje turné s Helenou Vondráčkovou, to je pro mě zkušenost a zážitek. Má skvělé publikum, vždy mě krásně uvede - to se to pak zpívá! Navíc ji mám rád i jako člověka. Vyvrcholí 22. prosince v Lucerně. I tam mě čeká pět písniček a duet Kousek tvého já.
Nejvíc se těším se na svůj koncert ve středu 28. listopadu v DK Ústí. Bude to můj první velký koncert doma, budu mít super zvuk i světla
a přijede do Ústí Morava.

otaznikRocková skupina Morava?
Ale ne. Jak jsem zjistil z Facebooku, na dvě stě lidí na mě do Ústí přijede z Moravy. Hlásí se z Ostravy i Olomouce, z Havířova, Karviné... Tomu říkám fanoušci s velkým F!

otaznikBude to doma, což je vždy fajn. Čím ještě bude ta show unikátní?
Unikátní bude premiérou nové písně Broken Vow a živým představením mé koledy "Nádherná zář". Broken Vow psala zpěvačka Lara Fabian a skvěle ji produkoval David Foster pro Joshe Grobana. Teď doputovala až do Čech. Tradicionál "Nádherná zář" jsem točil loni v prosinci jako dárek pro fanoušky k Vánocům (spokojený smích).

otaznikKdyž se ohlédnete za rokem, co v něm bylo hudebně nejlepší?
Je to rok plný úspěchů. Těší mě singl "Počítám", patřící k nejhranějším, i klip se povedl. Roland Wranik ze Slovenska, ač je mu jen osmnáct, odvedl jako režisér výbornou práci.

otaznikBylo i něco, co vás mrzí?
Toho je spousta. Ale důležité je, že převládají klady a pořád se posouváme dál. Jedna věc mě ale překvapila, mám z ní radost. Byla to nominace na Anděla 2011 v kategorii Zpěvák roku. Je to zpětná vazba, že to, co dnes dělám, má smysl nejen pro mé fanoušky, ale i pro některé akademiky.

otaznikZažil jste letos něco poprvé?
Prvně jsem zpíval v O2 Areně, a to před pop a soulovým zpěvákem Lionelem Richie
z USA. V tom mega prostoru jsem cítil, co to je pokora.

otaznikJaké to bylo oproti zpěvu před Bluntem či Suzanne Vegou?
U všech zmíněných byla skvělá produkce. Zvlášť teď 
u Lionela, kdy mi přivezla česká firma špatnou zvukovou techniku a má zkouška se ze 30 minut protáhla na 120, se ke mně chovali skvěle!

otaznikAle stejně to byly nervy, ne?
U Lionela byla atmosféra i v tak velkém prostoru komornější než u Blunta. Ale nakonec Richie zvedl všechny ze židlí, lidi skákali čtyři metry vysoko (úsměv). A tréma? Měl jsem tu svou obvyklou, přirozenou, ale nervy díky pohodové atmosféře naštěstí ne.

otaznikPoprvé jste teď hostem turné Heleny Vondráčkové. Byla ale 
i nějaká show na náměstí, na kterou jen tak nezapomenete?
Koncertů a vystoupení bylo letos tolik, že nemůžu přesně říct, na co nezapomenu. Ale díky fanouškům je pro mě každé zpívání super. Umí udělat atmosféru, to se to pak zpívá!

otaznik"Oplatí" vám to někde někdy?
Věřím, že i pak se naskytne příležitost, kdy se s Helenkou zase potkáme na stejném pódiu. Nejde ale o oplácení, protože já jsem šťastný, že se turné mohu účastnit. Je to velká zkušenost, navíc má Helena skvělé publikum, takže mě baví každý koncert.

otaznikBylo letos v muzice něco, co vás ohromilo, či to čekáte až s novou druhou deskou Bruno Marse?
Naprosto mě dostal Tiziano Ferro. Na dovolené v Itálii jsem si koupil jeho poslední desku a ta mě "totálně rozsekala". I na novou desku Bruna se samozřejmě moc těším!
Kapela? Rozumíme si

otaznikCo prozradíte k show a kapele?
Moji kapelu tvoří dva roky špičkoví muzikanti, kteří mají vystudovanou konzervatoř a myslím, že si rozumíme po hudební i lidské stránce. Jsou to Petr Šťastný (kytara), Ondra Veselý (bicí) a David Csenge (basa), všichni z Prahy.
Markus Tran, expřítel Ewy Farny, který s vámi točil album Zásah, už s vámi nehraje živě?
Jen občas jako host.

otaznikPřehrajete skladby z obou CD?
Zahrajeme všechny singly a skladby, které mají fanoušci nejraději. Budeme hrát tak dlouho, dokud nám síly vystačí! Dokud nepadneme.

Rozhovor 7

22. února 2013 v 12:33 | Ka©ka

otaznikCo vás v roce 2012 v kultuře uspokojilo, pobavilo, nadchlo nebo pohltilo?
V Ústí nad Labem to bylo jednoznačně uvedení muzikálu Funny Girl s Monikou Absolonovou v hlavní roli, která mě nadchla zpěvem i hereckým projevem! A v Praze koncert Lionela Richieho, kde jsem měl tu čest vystoupit jako speciální host. Lionel to s publikem umí a atmosféra byla nepopsatelně skvělá.

otaznikCo vás loni v kultuře naštvalo, znechutilo, mrzí?
Neumím přesně pojmenovat jednu konkrétní věc či událost. Ale mrzí mě nekulturnost celého regionu. Na Moravě se konají v každém menším městečku slavnosti s bohatým kulturním programem a u nás na severu je to bohužel spíše výjimkou.

otaznikCo byste doporučili z toho, co vás pobavilo? Knihu, film, CD, výstavu, koncert, interpreta, webové stránky, projekt... ?
Doporučuji knihu Mnich, který prodal své Ferrari, ve které najdete klid, mír a pokoru!

otaznikProzradíte, co vše si od letošního roku slibujete?
Mé přání je prožít celý rok 2013 naplno. Dělat vše tak, jak nejlépe dovedu a najít si vždy čas na své přátele a na svoji rodinu!

Rozhovor 6

21. prosince 2012 v 15:05 | Ka©ka


otaznikJak sis užil koncerty s Helenou Vondráčkovou? Mrzí tě, že už to končí nebo se těšíš, jak si odpočineš? Jak se těšíš na poslední koncert do Lucerny?
Turné s Helenou bylo nádherná a moc mi pomohlo! Získal jsem nové zkušenosti, dostal jsem se k novým lidem a celkově jsem si to užíval! 22.12 bude vyvrcholení v Lucerně v Praze, kam se moc těším! dd

otaznikJak se máš? Chci se zeptat, kolik tvých písní zazní v Lucerně a můžeme se těšit i na
Kousek tvého já a Čas dál nech spát? A taky se chci zeptat chystáš klip i na Květen nebo máj a Nikdy víc?
Mám se Vánočně! V Lucerně zahraji 2 písně a pak duet Čas dal nech spát. Klipy budeme řešit až v novém roce :-) Je to velmi nákladný a platím si je sám, takže se snažím opatrně investovat:-) dd

otaznikMáš už nakoupené vánoční dárky? Co nového chystáš pro svoje fanoušky na příští rok?
Dárky mam z 60% nakoupeny, ale ještě musím vyrazit a dofinišovat to! Co chystám na příští rok? No snad spoustu koncertu, kde se společně uvidíme a hlavně uslyšíme. Pokud vše dobře dopadne, zkusím si hlavní roli v novém muzikálu, s tím, že se určitě nezaškatulkuju jen v něm. Nadále je pro mě prioritou sólová dráha a komponování nových písní nejen pro mě :-) Krásné Vánoce:-) dd

otaznikJakou koledu zpíváš nejraději? Proč?
Nádherná zář / O Holy Night :-) Je to moje srdcová záležitost! :-) dd

otaznikJaké máš nejradši vánoční cukroví?
Mám rád vosí hnízda!:-) Mňam... vidíme se soon! Dd

otaznikUmíte koledy zahrát i na klavír?
No v jednoduché klavírní stylizaci určitě ano. Pokud by mělo jít o prokomponovanou záležitost včetně mimotonálních dominant a alteraci, musel bych se na to připravit :-) To není tak easy, jak to vypadá :-) dd

otaznikMáš už nějaké předsevzetí do nového roku nebo cíle, kterých chceš v příštím roce dosáhnout?
Těch mám spousty!!! Chci začít opravdu naplno sportovat, abych mohl v klidu odzpívat i dvouhodinový koncert:-) Cíle jsou jasné! Připravovat kvalitní 3. desku, která bude hlavně o zpěvu, melodii, pokud se podaří nalézt partnera, tak konečně vyjet na TOUR po divadlech!!! Také chci kvalitně vyprodukovat novou hymnu Avon pochodu, kterou budu zpívat společně s Monikou Absolonovou! dd

otaznikProč nemáš na koncertě v playlistě skladbu Druhá Tvář z prvního CD Hlavolam?
:-) Druhá tvář je z 1. desky Hlavolam, kdy jsem byl nadšenej do všech stylů od Linkin Park, přes Simple Plan až po Ronana Keatinga. Taky je to na té desce slyšet:-) Nezpívám ji, protože v současné době už vím, co přesně chci, a to je belcanto/pop :-) To neznamená, že si ji třeba někdy nezahrajeme:-) dd

otaznikCo pikantního bys nám o sobě mohl prozradit?
No pikantní je asi to, že mám rád Thajskou kuchyň! A proto se těším 19.12 do SaSaZu, kde hrajeme společně s Davidem Kollerem:-) dd

otaznikMáte nějakou stálou přítelkyni?
Mám kamarádky, které mi jsou stálé :-) ale vážný vztah nemám ... dd

otaznikKterá žena se vám z českého showbyznysu líbí nejvíce?
To je těžká otázka ... těch je více:-) dd

otaznikPro kolik lidí jste zpíval nejvíce?
Avon pochod - Žluté lázně - 18 000 lidi:-) dd

otaznikUž máš koupený lístek na pražský koncert Sunrise Avenue? :-)
Lístek ještě nemám!:-) Ty jsi můj hlavní informátor o koncertech v CZ :-) Děkuji ti za to a přeji ti také krásné Vánoce a těším se na další koncerty!!! dd

otaznikNeplánujete nějakou písničku s Tomášem Klusem?
:-) To bohužel neplánujeme! dd

otaznikPřijedu v létě do zoo v Ústí s malou fanynkou, budeš dělat průvodce?
:-) ZOO mam rad! dd

otaznikByla jsem zatím jen na dvou tvých koncertech, ale musím říct, že je to neskutečný zážitek.
Děkuji, to je pro mě to nejdůležitější, aby si lidé odnášeli z mých koncertu energii a zážitek!!! Takže to jsem šťastný!!! dd :-)

otaznikChtěla jsem ti napsat důvod, proč jsme Ti dali zrovna 28 růží. Protože koncert byl 28.11 a tobě bude v prosinci 2012 28 let. A chystáš klip na Přímý zásah? :-)
Děkuju!!!!!!!! Ta kytice byla neskutečná!!! Neutrácejte please!!! Klip uvidíme, jaký bude mít singl úspěch v rádiích:-) dd

otaznikCo na tvůj úspěch říká tvá rodina? Kde vlastně bydlíš? :-)
:-) Rodina je v klidu a podporuje mě, což mě těší! Bydlím v Praze, ale každé pondělí dojíždím do Ústí n/L na Pedagogickou fakultu, kde vyučuji hlasovou výchovu!:-)dd

otaznikJak se vám líbí hotel na Větruši?
Ještě jsem tam nebyl ani nespal :-) Ale Větruše má své opodstatnění a je pro mě další dominantou Ústi n/L! :-) dd

otaznikBudeš mít nějaké vystoupení v Kolíně nebo Pardubicích?
V současné době o žádném vystoupeni poblíž nevím, ale co není, může být! dd :-)

otaznikJsi spíš trpělivý nebo nedočkavý ? :-)
Nedočkavě trpělivý :-) dd

otaznikVěříš v moc talismanů? Co ti v poslední době udělalo fakt velkou radost?? Byl už jsi zklamaný z některého ze svých koncertu?
Věřím! Kazdy člověk v něco věří a já taky! Radost mi dělá každý koncert/vystoupení, kdy mohu zpívat pro lidi a pak se s nimi setkat po vystoupeni :-) Zklamaný jsem jen v případě, že je špatný zvuk, který limituje můj hlas a mou energii! Opatruj se! dd:-)

otaznikJaké je tvoje životní krédo?
Životní krédo je - Co tě nezabije, to tě posílí!!!

Rozhovor 5

6. listopadu 2012 v 16:55 | Ka©ka
otaznikPocit jít za kariérou zpěváka se objevil kdy a kde?
Poprvé, kdy jsem cítil, že můj zpěv někoho zajímá, to bylo na školní besídce. Připravil jsem si You Are So Beautiful od Joea Cockera, to jsem zahrál a poprvé jsem věděl, že mám alespoň malinký úspěch u spolužaček. Do té doby vedli spíš fotbalisti, hokejisti, kluci, co hráli basket. Bylo to na základce.

otaznikTy jsi prý na škole vážil něco okolo metráku, je to tak?
Ano, je to tak. Měl jsem metr sedmdesát a k tomu skoro sto kilo. Myslím, že jsem "hamal" a nehýbal se. I teď stres zajídám sladkým. Snažím se to omezovat, ale fanoušci to vědí a na vystoupení mi pořád nosí velké čokolády.

otaznikCo sport?
Dělám dva sporty, kolo a squash.

otaznikVaříš rád?
Doufám, že se naučím někdy vařit, ale když něco zkouším, tak je to většinou s brokolicí, protože tu mám rád.

otaznikNa kontě máš dvě desky a od června nový videoklip k písni Počítám. Kdo ti pomáhá?
Co se týká muziky, všechno si dělám sám. S texty mi pomáhá třeba Jugi, bubeník z kapely UDG, nebo Jana Rolincová či Magdalena Drsová. Produkci jako takovou řeším hodně s Marcusem Tranem.

otaznikKdo ti napsal text k písni Počítám?
Jugi, napsal jsem mu příběh, který je z mého života. Text pak vznikl podle něj přesně na tělo.

otaznikChystáš se zabrousit do muzikálových vod?
Zrovna jednám o muzikálu, který by mě bavil. Téma je historické - o Marii Antoinettě. Ale moje priorita je určitě hrát s kapelou a soustředit se na svoji sólovou dráhu.

Rozhovor 4

15. září 2012 v 11:13 | Ka©ka
6 otázek pro Davida Deyla
14.9. 2012
1● Kdy ti nejvíc překážela tvoje výška?
2● Co byla první brigáda v tvém životě?
3● Kolik peněz člověk musí mít, aby byl opravdu bohatý?
4● Co pro tebe byla největší výzva?
5● Kdy jsi měl největší strach?
6● Kterou filmovou roli by sis přál ztvárnit?

Rozhovor 3

28. srpna 2012 v 9:34 | Ka©ka

otaznikVydáváte teď své druhé album Zásah. Jak vznikalo?
V roce 2009 vyšla první deska, takže album vznikalo rok a půl. Proč tak dlouho? Chtěl jsem, aby písně byly kvalitní, a nechtěl jsem to uspěchat. Navíc celou dobu fungovaly písně z první desky, singl Teď hned se hrál celý rok 2009. V roce 2010 jsem měl velký hit Akorát... Ten se stal druhou nejhranější českou skladbou roku 2009, a stejně tak Akorát v roce 2010. Tedy po součtu všech bodů z IVPA a z OSA.

otaznikTo je docela jízda... je to celkem závratná kariéra.
Mám z toho radost, že se to líbí lidem, i rádiím, které mé písničky hrají. Lidé na koncertech znají dokonale texty - společně je se mnou zpívají...
S novou deskou se chci posunout dál. Je to dospělejší - už to není takový ten kluk, který vstoupil do populární hudby a rozkoukává se. Teď chci hodně hrát (což se děje) a právě vycházejícím albem chci zasáhnout nové posluchače i si udržet ty stávající.

otaznikVaše první album je hodně směřované na ženy, Zásah má také zasáhnout ženy?
Nenajdete tam ani politickou, ani ekologickou, ani náboženskou píseň. Nijak to ale nekategorizuju. Když se podívám na své fanoušky třeba na Facebooku, tak mám hodně komentářů i od chlapů. Myslím, že deska je pro kluky, holky, pány, dámy, babičky i dědečky. Není generační, zasáhne všechny věkové kategorie.

otaznikKterou z nových písniček považujete jako celek za nejosobnější a nejvyvedenější?
Určitě píseň Počítám. Je pro mě nejvíc osobní, důvěrná, soukromá, jsem v ní úplně "nahý". Tuto píseň mám moc rád. Zpívám v ní příběh, který jsem zažil a prožil, jsem v ní hodně odhalený.

otaznikMyslíte, že se stane hitem?
To je přání každého zpěváka, že... Bude to druhý singl a to, jestli se stane hitem, záleží na posluchačích. Pro mě je ta píseň z celé desky nejbližší.

otaznikVy jste autorem hymny pro kampaň s Avonem proti rakovině prsu, jak tohle vzniklo?
Tahle píseň se jmenuje Nic nevzdávám a je bonusem na albu Zásah. Dostal jsem se k tomu tak, že v roce 2009 jsem byl hostem na Avon pochodu a zpíval tam dvě písničky. Když jsem došel do tuším Erpet centra, tak mnou projela nepopsatelně pozitivní energie, lidi se na sebe smáli... zapůsobilo to na mě tak, že jsem dva dny na to sedl za piáno a napsal píseň Nic nevzdávám, natočil ji jako demo. Poslal jsem ho do Avonu s tím, jestli ji nechtějí použít jako hymnu k dalšímu Avon pochodu. Za 14 dní se ozvali, že píseň určitě chtějí a moc se jim líbí. Takže to vzniklo takovouhle náhodou.

otaznikA problematika rakoviny prsu se vás osobně nějak dotýká?
Úplně osobně ne, i když asi tři procenta mužů mají rakovinu prsu. Naštěstí ale v rodině nemáme žádný případ. Ale příběhy známých se mě dotýkají. Tahle píseň oslavuje život. Je pozitivní a ze sloganu Nic nevzdávám je jasné, že ta píseň chce pomáhat. Jsem strašně rád, že si hodně žen během své léčby píseň pouštělo. Psychika je devadesát procent. Je to i smysl toho, proč dělám hudbu: Chci jí pomáhat. Píšu pro lidi - když jsou smutní, ať si pustí veselou píseň založenou na reggae rifu, aby přišli na jiné myšlenky. Když jsou zamilovaní, ať si pustí krásnou baladu. Když mají energii, ať si pustí Přímý zásah, taneční píseň postavenou na syntetizátorech...

otaznikTakže v té hudbě je nějaký vyšší plán, záměr, to už přece nemůže být postavené jen na emoci...
Takhle to bylo s Nic nevzdávám, ale jinak další písně, které na albu jsou, jsou o vztazích, které jsem si prožil, a pak o nich napsal píseň. Jsou v nich mé emoce. Nepíšu tak, že bych si sedl a řekl: Teď napíšu baladu s 62 bpm, budou tam smyčce a v závěru hoboj a violoncello. Musí přijít podnět, impuls...

otaznikNa rukou máte takové špagátky a kožené řemínky, mají nějaký význam?
Přináší mi štěstí. Jsou od mých fanynek, které je vyrábí ručně.

otaznikKoukám, že jich máte pět...
Mám jich mnohem víc, chodí mi pořád, ale zatím nosím tyhle a mám je rád. Dostal jsem je po koncertě. Jsou to ty první, ostatní mám zatím schované, a až tyhle doslouží, tak je třeba vyměním.

otaznikTaké koukám, že máte zraněný palec, co se stalo?
Je to ze squashe...

otaznikHodně sportujete?
Jezdím na kole a hraju squash. Aerobní sporty, které mi pomáhají udržet váhu. Dobře se mi při nich i relaxuje.

otaznikVy řešíte váhu, proč proboha?
Možná vám nepřipadám, ale musím se hlídat. Nemám takovou genetickou informaci, abych se hlídat nemusel. Moc nepiju, nekouřím, takže když mám stres, jsem schopný sníst klidně celou Nutelu nebo čtyři tyčinky Margot...

otaznikTo chápu...
Tak víte, o čem mluvím. Nemám rychlé spalování, musím to tvrdě vypotit.

otaznikJste z hudební rodiny, jak doma vnímají vaší zářnou kariéru?
Prožívají to se mnou. Ségra žije ve Švýcarsku, 850 kilometrů daleko...

otaznikNezávidí?
Ne, vůbec. To je na tom to nejkrásnější, když vás podporuje rodina. Táta mi nevyčítá, že jsem nešel na medicínu, naopak mě vždycky rodiče podporovali v tom, abych studoval hudbu. Miluju hudbu, je to můj život.

otaznikNebál jste se, že se hudbou neuživíte, že třeba budete muset dělat někde kopáče...?
Určitě ne, studoval jsem na pedagogické fakultě, takže se hudbou vždycky uživím. Nikdy jsem se toho nebál. Ale samozřejmě člověk musí chtít pracovat.

Rozhovor 2

28. srpna 2012 v 9:34 | Ka©ka
otaznikNahrával jsi s Helenou Vondráčkovou i Karlem Gottem. Vystupoval před Black Milk i předJamesem Bluntem. A všechno v době, kdy jsi neměl venku žádnou vlastní nahrávku. Jak jsi to všechno tehdy vůbec vnímal?
Tak v každém případě jsem byl šťastný za šanci, kterou mi poslal osud. Je pravda, že bez singlu a desky zpívat před publikem není úplně jednoduchý, zvlášť když se jedná o pop. Nicméně jsem se přesvědčil, že to lidi baví i bez singlu v rádiích a tím v sobě utvrdil, že to, co dělám, má smysl.

otaznikTvůj první singl "Teď hned" se úspěšně prosadil v éteru, když se dostal až na třetí místo nejhranějších českých skladeb. Pamatuješ si, když jsi ho ty sám zaslechl z rádia poprvé? Jaký to byl pocit?
Ano, to si přesně pamatuju. Protože jsem si přál slyšet úplně první přehrání mého singlu, čekal jsem u rádia, až u nás z ústeckého Hitrádia FM zazní. Nevím, jestli to byl osud nebo znamení, ale přede mnou hráli Beatles, Madonna a po mně James Blunt... Cítil jsem pocit štěstí, že mou tvorbu mohou slyšet i tisíce jiných lidí, kteří sami rozhodnou, jestli je to baví nebo ne, a tím pádem jestli na české hudební scéně mám své místo.

otaznikDíky dostupným technologiím dneska není problém natočit a vydat desku. Daleko horší už je dostat ji do povědomí posluchačů i například prostřednictvím rádia. Proč myslíš, že se to podařilo v takové míře právě tobě?
Myslím si, že "Teď hned" je povedená letní popová píseň, která má náboj a chytlavý, dobrý text. Zpívám jednoduchý příběh ze života, který zažívají miliony lidí po celém světě. Kytarová produkce Marcuse Trana tomu také pomohla a do třetice master v Hamburku, kde dělají mastering třeba Rammstein, také neuškodil.

otaznikTy jsi vlastně v muzikantském prostředí vyrůstal, velmi brzo jsi začal sám muzicírovat, zpíval jsi ve sboru, komponoval. Myslíš, že by se ti podařilo prosadit i bez producentské podpory Daniela Hádla?
Ano, je to pravda, už odmalička jsem zpíval ve sboru, od tří let mě táta učil na klavír a od 14 jsem začal hrát na kytaru. Bez Dana Hádla by se asi moc věcí neuskutečnilo, nicméně si myslím, že bych svoje dema rozeslal úplně všude a někomu by se to líbilo! A chtěl bych upozornit, že s Danem jsme natočili první dema na konci roku 2003 a píše se rok 2009! Nebylo to jednoduché. Ale o to jsem teď bohatší o zkušenosti, moje hudba vyšla vývojem a jsem za to moc rád. Možná to nevíš, ale popud k tomu, aby se kolem mě začalo něco dít, přišel z venku. To, že doma není nikdo prorokem, platí! Michael Braun, bývalý šéf BMG a kamarád Dana, na mě v Berlíně na Popkommu upozornil Ivu Milerovou, generální ředitelku Warner Music ČR. Iva si mě společně s Michalem Mákou přijela poslechnout do studia. Takže kdyby si Michael na mě v Německu nevzpomněl, tak by tenhle rozhovor nejspíše ani nebyl.

otaznikV tvém případě deska vznikala rok a půl. Měl jsi k dispozici profesionální studio, výborné hudebníky i textaře. Na debutové album poměrně netradiční zázemí. Prozradíš, jak velký byl rozpočet pro nahrávání?
Rozpočet nevím, ale předem jsem byl s Danem Hádlem dohodnutý, že budu mít neomezený čas v jeho studiu, což Dan splnil. Ale jestli to chceš hypoteticky vyčíslit, tak kdyby to měl label celé platit, bylo by to kolem dvou milionů.

otaznikZ dostupných rozhovorů se zdá, že právě texty jsou pro tebe velmi důležité. I přesto, že se ti podařilo oslovit vcelku zajímavé textaře, mám po poslechu desky pocit, jako by je napsal jen jeden autor. Proč jsou tematicky tak podobné jeden druhému? Byl to záměr?
Ne, to nebyl záměr. Já to navíc cítím trochu jinak. Společného mají texty to, že nezpívám o ekologii nebo současné ekonomické krizi, ale o vztazích. Ať si kritici říkají, co chtějí. I oni řeší den co den vztahy. Je to podle mě devadesát procent času celého našeho života.

otaznikK rozlišení jednotlivých skladeb nepomáhají ani příliš umírněné aranže. Nepočítal jsi alespoň s jedním výraznějším experimentem, který by tu hladkou strukturu narušil a který by šel ještě dál než ve finále docela krotké "Druhá tvář" nebo "Nejsme tu náhodu"?
Právě "Druhá tvář" nebo "Nejsme tu náhodou" jsou přesně ty skladby, které se svou produkcí liší.

otaznikV dosavadních reakcích se opakuje přirovnání k Markovi Ztracenému. Já bych k tomu možná přidal ještě postřeh o pánském protikladu k Ewě Farné. Nakolik můžou podle tebe začínajícímu interpretovi podobná přirovnání uškodit či pomoci?
Tak přirovnání vždy byla a budou. V tom prvním případě to nechápu, protože Marek je opravdu úplně jiný člověk, než jsem já. Vypadá jinak, píše jiný druh skladeb, má jiné producenty, texty si píše sám. Ewa Farná je jedna z nejlepších a nejhezčích českých zpěvaček a myslím, že má na to být evropskou hvězdou.

otaznikTy sám hovoříš o vzoru, kterým ti je momentálně Ryan Tedder (OneRepublic), sympaticky se hlásíš k žánru popu. Jak moc myslíš, že jsi se "Hlavolamem" k jednomu či druhému přiblížil?
Skvělá otázka! Ryan Tedder je v současné sobě pro mě nejvíc! Nechci se ale k někomu přibližovat. Baví mě jeho produkce i to, jak zpívá, protože Ryan je skvělý zpěvák s obrovským rozsahem a fondem.

Rozhovor 1

28. srpna 2012 v 9:34 | Ka©ka

otaznikDavide, představ se nám v krátkosti...
Ahoj, jmenuju se David Deyl, je mi 24 let a pocházím z Chlumce, ale ne z toho, kde sedláci dostali na frak, ale z toho, kde roku 1813 bojoval samotný NAPOLEON:-)

otaznikCo děláš za hudbu?
Píšu písně v pop-rockovém stylu, baví mě british sound a vůbec kapely z ostrovů.

otaznikCo je u tebe nového v muzice?
Nejnovější a fresh hot news je, že mi vyšla konečně moje autorská debutová deska, která se jmenuje Hlavolam.

otaznikKde tě můžeme slyšet v nejbližší době?
Na Labském létě a určitě se podívejte na můj Facebook nebo web, kde je komplet přehled.

otaznikJak zpravidla vypadá tvoje příprava před vystoupením?
Nejdříve se rozezpívám, protože hlas je taky jenom sval, který potřebuje rozcvičit. A pak se už jen soustředím na samotný koncert a promítám si v hlavě, jak jdou jednotlivé písně za sebou.

otaznikV čem si myslíš, že je tvé kouzlo?
Tak nevím, jestli mám nějaké kouzlo, ale kdybych ho měl, tak bych chtěl svou hudbou dělat lidi šťastnými.

otaznikJaké holky se ti líbí?
Chytré, akční, se smyslem pro humor a bláznivé. Nedá se to úplně přesně charakterizovat, protože každá je přece originál:-)

otaznikJsi zadaný?
Ne.

otaznikMáš už svůj fanclub? Jak na tebe reagují holky na ulici?
Jsem úplně na začátku, a tak spíš zatím fanynky sbírám, ale v Chlumci už fanclub mám a s těmi holkami se na ulici zdravíme.

otaznikJak se nejradši oblékáš?
Sportovně. A mám rád spíš tmavší barvy.

otaznikBaví tě móda a oblékání?
Popravdě se o módu moc nezajímám, spíš sinechám poradit od profesionálů.

otaznikPřemýšlel jsi někdy o dráze modela?
Ne, to opravdu ne:-)

otaznikDěláš nějaký sport?
Hodně mě baví squash a kolo MTB.

otaznikJaké jsou tvé koníčky?
Music, squash a paření games.

otaznikJak vypadá tvůj klasický den?
Nijak zvláštně! Vstanu, jdu do školy, pak - v současné době - jdu do vydavatelství, kde řešíme aktuální věci okolo desky, proma a koncertů. Potom následuje nějaký pohyb a RELAX.

otaznikA jak nejradši relaxuješ?
V přírodě, a to na chalupě v Kunraticích u Šluknova nebo u své sestry v Schaffhausenu ve Švýcarsku, kde jsou největší vodopády v Evropě!

otaznikKam se chystáš na dovolenou?
Letos se asi nedostanu nikam, protože budu hodně hrát a promovat desku, na což se neskutečně těším.

otaznikVzkaž něco tvým fanynkám!
Děkuju za vaši podporu! Moc si jí vážím, protože bez vás by se dost věcí totiž vůbec nekonalo.

tharrows.gif image by Salisko Kdy jsem sám sebou? - Na pódiu, když hraju své skladby.
tharrows.gif image by Salisko Moje slabost? - Možná řeším věci moc citově, a ne racionálně.
tharrows.gif image by Salisko Drogy? - NE, neuznávám ani lehké!
tharrows.gif image by Salisko Dobrý mejdan?- No jasně! S kámoši a kámoškami:-)
tharrows.gif image by Salisko Na co jsem pyšný? - Na rodiče a sourozence, vlastně na celou svou rodinu.
tharrows.gif image by Salisko Co mi v poslední době udělalo radost? - Moje miminko Hlavolam (CD).
tharrows.gif image by Salisko Úspěch? - Možná přijde, možná ne, ale já hraju hlavně pro lidi a neřeším úspěch!
tharrows.gif image by Salisko Peníze? - Budou, nebudou, život běží dál, proto žít naplno každý den!
tharrows.gif image by Salisko Ideální vztah? - Utopie, občas musí přijít nějaká malá krizovka, ale to je přece zdravé.
tharrows.gif image by Salisko Láska je pro mě... - Jsem člověk, který miluje a chce být milován.
tharrows.gif image by Salisko Kvůli lásce bych klidně... - ... týden nejedl, nepil, ušel tisíce kilometrů, napsal love song a možná i básničku.
tharrows.gif image by Salisko Co mě rozpláče? - Lidské neštěstí, nebo naopak pocit štěstí.
tharrows.gif image by Salisko Co mi vadí? - Zákeřnost a nefér jednání.
tharrows.gif image by Salisko Nesplněný sen? - Jít s Evangelií Lily na coffee!
tharrows.gif image by Salisko Splněný sen? - Každopádně Hlavolam - moje nová deska.
tharrows.gif image by Salisko Nahota? - Jen v soukromí.
tharrows.gif image by Salisko Z čeho mám strach? - Z války.
tharrows.gif image by Salisko Nikdy bych nedokázal...- ... skočit bungee jumping.
tharrows.gif image by Salisko Ublížil jsem někomu? - Určitě ano, někdy i nevědomě.
tharrows.gif image by Salisko Kdy lžu? - Milosrdná lež.
tharrows.gif image by Salisko Z jakých typů lidí mi je zle a proč? - Z lidí, kteří mají dvě tváře, ostatně o tom zpívám i ve svém songu Druhá tvář.
tharrows.gif image by Salisko Co čtu? - Beletrii.
tharrows.gif image by Salisko Můj vzor? - Moji rodiče.
tharrows.gif image by Salisko Vzdělání? - Moc důležité, ale nestavěl bych to tak, že když je někdo Ing. nebo Mgr., popř. MUDr., že to je nejvíc! Člověk s nižším vzděláním může být mnohem inteligentnější a lidštější.
tharrows.gif image by Salisko Jak nejraději odpočívám? - S puštěnou hudbou v posteli nebo na kole.
tharrows.gif image by Salisko Co zvířata? - Často chodím do ZOO sledovat zejména kočkovité šelmy!
tharrows.gif image by Salisko Co mě přitahuje? - Holka, ze které něco vyzařuje! Chemie se tomu říká!
tharrows.gif image by Salisko V co věřím? - V Boha a v to, že když si jdete za svým snem, tak se vám třeba ne zcela, ale určitě z části splní...
 
 

Reklama